Ciechocinek to jedno z najbardziej popularnych miejsc uzdrowiskowych w Polsce, gdzie znajdują się sanatoria. Jest to miasto typowo uzdrowiskowe, które przyciąga liczne rzesze kuracjuszy.

Sanatoria Ciechocinek – jakie atrakcje czekają na Kuracjuszy?

Deptak w Ciechocinku, Fontanna Grzybek, Tężnie Solankowe, Zegar Kwiatowy, Muszla Koncertowa, Cerkiew Prawosławna, Dywan Kwiatowy, Dworek Prezydenta RP, Teatr Letni, Partery Hellwiga, Pijalnia Wód Mineralnych, Park Sosnowy, Skwer Excentryków, Park Zdrojowy, Park Tężniowy, Warzelnia Soli, Fontanna Jaś i Małgosia to tylko wybrane atrakcje, jakie kryje Ciechocinek. Ciechocinek znany jest w Polsce i na całym świecie. Kręcono o nim filmy, pisano książki, śpiewano piosenki i opowiadano o tym, co się tu dzieje. Mało jest takich miejsc, gdzie w stosunkowo małym miasteczku, jest tak dużo kuracjuszy. To tutaj możesz skorzystać z tężni solankowych, wykąpać się w solance, poprawić swój stan zdrowia, a nawet ponownie się zakochać.To miejsce jest magiczne. Coś powoduje, że Ciechocinek jest odwiedzany przez coraz liczniejsze rzesze Kuracjuszy, a gdy ktoś już tam pojedzie, często nie chce z niego wyjeżdżać. To miejsce zdrowia i integracji. Miejsce, w którym życie towarzyskie nigdy nie śpi. Miejsce, które na zawsze pozostanie w Twojej pamięci.Już teraz, wybierz się do Ciechocinka. Skorzystaj z naszej propozycji Sanatorium w Ciechocinku, spakuj się i bądź tu razem z nami!

Sanatoria w Ciechocinku – Uzdrowiskowa Solanka

Spływająca po gałązkach tarniny solanka intensywnie paruje pod wpływem wiatru i promieni słonecznych, tworząc wokół tężni bogaty w jod mikroklimat. To naturalne, lecznicze inhalatorium. W ciechocińskiej Warzelni Soli od ponad 180 lat wytwarzana jest sól spożywcza, szlam i ług leczniczy. To uzdrowisko, w którym eleganckim panom i uroczym damom wręcz wypadało się od czasu do czasu pokazać. Po tutejszym deptaku przechadzały się różne osobistości i gwiazdy. Był wśród nich Jerzy Waldorff ze swym jamnikiem – Puzonem. Miasto odwzajemniło sentyment tej nietuzinkowej postaci do niepowtarzalnej ciechocińskiej atmosfery. Przed uroczym drewnianym secesyjnym Teatrem Letnim, do którego odnowienia przyczynił się ów znany publicysta i społecznik, stanął pomnik Waldorffa z nieodłącznym pieskiem na smyczy. Ciechocinek zachwyca eklektyczną zabudową, wszechobecną zielenią parków i skwerów, usłanych kwiatowymi dywanami.

Sanatoria w Ciechocinku – Zachwycające Tężnie

Trzy drewniane tężnie, połączone w kształt podkowy, należą do unikatowych i największych w Europie. Ich wysokość wynosi aż 15,8 m, a łączna długość – 1741,5 m. Solankę czerpie się ze słynnej fontanny „Grzybek”. Warto odwiedzić muzeum w Warzelni Soli – jego ekspozycja przeniesie nas do początków ciechocińskiego uzdrowiska. Znajdująca się w Parku Zdrojowym Muszla Koncertowa, w stylu zakopiańskim, to miejsce odbywających się przez cały sezon festiwali i innych wydarzeń. Podczas spaceru po uzdrowisku nie może zabraknąć zdjęcia z „Jasiem i Małgosią” w tle. Ta słynna ciechocińska fontanna urosła do roli jednego z symboli miasta.

Sanatoria w Ciechocinku – Zabytki

Najważniejszym zabytkiem miasta jest zespół XIX-wiecznych tężni, wzniesionych w latach 1827-1828 i 1859 r., zaprojektowanych przez profesora Jakuba Graffa z inicjatywy księdza Stanisława Staszica. Jest to największy i najstarszy zachowany w Europie zespół obiektów tego typu. Między drugą a trzecią tężnią znajduje się klasycystyczna obudowa źródła solankowego. Długie, drewniane konstrukcje wypełnia chrust cierniowy, a jego zadaniem jest odparowywanie ściekającej solanki, której ujęcie znajduje się przy fontannie Grzybek. Następnie roztwór, w którym stężenie soli wynosi około 30 procent, trafia do warzelni. Klasycystyczna budowla powstała około połowy XIX wieku; do dziś prowadzi się w niej produkcję soli, a jej procesowi możemy przyjrzeć się odwiedzając muzeum, znajdujące się w tym historycznym budynku. Dzielnica uzdrowiskowa posiada dość okazałą zabudowę z XIX i początków XX wieku o cechach późnoklasycystycznych i eklektycznych, wśród niej wyróżnia się zakład zdrojowy wzniesiony w latach 1845-1849 według projektu Henryka Marconiego. W latach 1873-1884 wzniesiono neogotycki kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła zaprojektowany przez Edwarda Ciechockiego. Świątynię wyposażono na początku XX wieku, a w latach osiemdziesiątych rozbudowano o nowy transept i prezbiterium.

Na szczególną uwagę zasługuje stojąca w Ciechocinku drewniana cerkiew polowa świętego Michała Archanioła. Zbudowana bez użycia gwoździ, jest jedynym obiektem w Europie wzniesionym w stylu zauralskim. Odnowiona w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, jest użytkowana w celach liturgicznych i koncertowych. Kolejnym zabytkiem miasta jest drewniany teatr letni z 1891 r., wzniesiony w stylu zakopiańskim. Działający do dziś, jest jednym z kilku budynków tego typu na kontynencie. Ponadto w Ciechocinku możemy zwiedzić dworek prezydencki wybudowany dla prezydenta Ignacego Mościckiego w 1932 r., obecnie należący do kolejnych przywódców Polski i udostępniony do zwiedzania.

Sanatoria Ciechocinek – Jak zarezerwować pobyt?

Interesuje Ciebie pobyt w Sanatorium w Ciechocinku i chcesz zarezerwować prywatny pobyt, bez NFZ? Proponujemy Tobie pobyt w jednym z najnowocześniejszych obiektów uzdrowiskowych w Europie, dysponującym ponad 100 zabiegami. Jeżeli chcesz zarezerwować pobyt w Sanatorium w Ciechocinku zadzwoń do nas: 793-704-034 lub przeczytaj więcej informacji o sanatorium w Ciechocinku.